Czym jest sourcing?

Takie czasy, że można zrobić zakupy online. Wchodzę na strony różnych sklepów i szukam swetra świątecznego na prezent. Zajmuje to trochę czasu. A to muszę znaleźć najpierw nazwy sklepów, potem poprzeglądać kategorie produktów. Siedzę i myślę, co by z tym zrobić. Dość mam przeszukiwania tych portali, musi być jakiś inny sposób. Szybszy. A jeśli…

A jeśli wpiszę w Google booleana? George Boole wymyślił te sposoby, by znaleźć coś w Internecie. Używam tego codzień do pracy i szukania kandydatów, ale przecież chyba ktoś gdzieś wymyślił sposób, by znaleźć szybko prezent na Święta.

Wpisałem… i jest!

„sweter świąteczny” AND damski AND (renifer OR bałwan) „niska cena”

I o to chodzi!

Po to się szuka, po to się source’uje! Tak właśnie widzę sourcing.

Mamy zagwoztkę, problem do rozwiązania, trzeba coś znaleźć i na pomoc przychodzi znajomość “szperania” po Internecie.

Sourcing zdefiniowany

Szeroko pojęta definicja brzmi: “Sourcing jest praktyką polegającą na lokalizacji i wyborze przedsiębiorstw lub osób fizycznych w oparciu o ustalone kryteria”. (wg HRZone)

Dla mnie to coś więcej niż search, to pasja, wyzwanie, by znaleźć!

W naszej pracy, jako sourcera, rekrutera, chodzi bardziej o znalezienie odpowiedniego kandydata na prowadzone projekty, czy to dla klienta zewnętrznego, czy będąc częścią RPO.

Sourcing w procesie Talent Acquisition

Sposobów dojścia do super talentu jest wiele. Można próbować szukać przez x-raya na przeglądarce, jak poniżej

lub bezpośrednio na największym portalu profesjonalnych profili – LinkedInie:

Jest wiele dróg do celu. I o tym należy też pamiętać. Na rynku jest pełno portali, narzędzi, wtyczek pomagających w pracy, sposobów. Czy szukamy przez GitHuba, czy używamy wtyczki WhenX na przeglądarce; czy szukamy pod Diversity, czy posiłkujemy się OSINT (Open Source Intelligence) – to zawsze jest sourcing. Bez sourcingu nie ma rekrutacji. To jest jej pierwszy krok. Większość rekruterów sourcuje, szuka, robi outbound; mało jest rekruterów, czy firm, które zadowalają się tylko inboundem, spływającymi kandydatami.

Sourcing dotyka aktywnych i pasywnych kandydatów. Na LinkedInie jasno to widać, dzięki opcji Filtrów Spotlight na koncie rekruterskim.

Sourcing można wykonywać dla własnej firmy, albo jako outsourcing. Firma ABC może zlecić wykonanie tego typu zadań agencji rekrutacyjnej, takiej jak nasza.

Uniwersalność Sourcingu

To oczywiste, że sourcing nie jest ograniczony do jednej branży – IT, czy księgowość albo przemysł medyczny – tak samo szukają pracowników i potrzebują sourcingu/sourcerów.

Nie zapominajmy na koniec, że sourcing nie musi być kojarzony tylko z pracą zawodową. Jeśli chcielibyśmy obejrzeć film, jak w powyższym przypadku, czy pójść na spotkanie grupy zainteresowanych muzyką rockową na MeetUpie – zawsze możemy wykorzystać sourcing.

Jeśli chcemy wiedzieć więcej o świecie i poszukać interesujących nas informacji z CNN, czy BBC – zawsze możemy wykorzystać sourcing.

Jeśli szukamy specjalisty od Pythona z 3-letnim doświadczeniem jako Data Scientist, czy Księgowej, by rozliczyła nam działalność gospodarczą i poprowadziła KPiR – zawsze możemy wykorzystać sourcing.

A najlepsze jest to, że każdy z nas już ten sourcing wykorzystuje – w mniejszym lub większym stopniu – choćby wpisując w przeglądarkę „blog Bee Talents” 😉

Życzę Wam, żebyście zawsze znaleźli to czego szukacie – w ten lub inny sposób. Sourcing to temat rzeka i warto nauczyć się dobrze pływać! 😉

  • XMC.pl

    01/03/2024 o 6:34 PM Odpowiedz

    Fajnego masz bloga i ciekawe w nim treści, czy na serwerze wszystko sie zmieści ? pięknie frazujesz słowa i zmuszasz przy tym do myślenia, tym komentarzem życzę powodzenia 🙂

Dodaj komentarz

Copyright © Bee Talents 2024

Bee Talents P.S.A.
Królowej Jadwigi 43 61-871 Poznań
NIP: 7792463296